събота, 11 септември 2010 г.

Общината не е ищец по делото

Председателят на Общински съвет – Ямбол Георги Миланов наруши няколкократно Закона за местното самоуправление и местната администрация и Правилника за дейността на общинския съвет, за да измъкне кмета от конфузна ситуация. На 20 август повече от час общинските съветници спориха дали да включат като извънредна точка в дневния ред искане до Окръжния съд кмета Георги Славов да бъде отстранен от длъжност до приключване на съдебното производство срещу него. Предложението беше внесено от независимия общински съветник - майсторът на спорта Николай Ганев, а мотивите му затова бяха, че в момента общината няма възможност да бъде конституирана като граждански ищец по делото за незаконното изграждане на водопровода по улиците „Граф Игнатиев” и „Генерал Заимов” и впоследствие ще се наложи гражданите да плащат солени съдебни такси, за да си върнат нанесените от кмета вреди.

Съгласно Закона за местното самоуправление и местната администрация и Гражданския процесуален кодекс, обаче, кметът е единственото длъжностно лице, което може да представлява общината в съда. В случая е налице конфликт, тъй като кметът Георги Славов е и подсъдим, посочи в мотивите си Ганев.

Писмо, че би могло да се поиска конституирането на общината по делото като граждански ищец, е получено в канцеларията на общинския съвет още преди три месеца, каза председателят Георги Миланов. Водещата комисия по законност и ред е имала възможност да внесе предложение за това в общинския съвет още преди 21 юли, когато беше първото заседание по делото. Председателят й Станимир Кискинов обаче ревностно защитаваше кмета Славов на 20 август и отправяше обиди към всеки от съветниците, които настояваха предложението на Ганев да влезе в дневния ред. Същия ден в кулоарите на общината се чу, че Кискинов летувал в база на „Диана-комерс”.

Усетил настроението в залата, председателят на общинския съвет Георги Миланов отказа категорично да подложи на гласуване предложението точката да влезе в дневния ред. „Това е грубо нарушение на правилника”, възропта общинският съветник Румен Банков.

Николай Ганев, Наско Стефанов, Любомир Керемидчиев, Пламен Майсторов и Каньо Канев оспорват своеволията на Миланов пред Административен съд - Ямбол.

/Коментар на "Факти"/

Кметът Георги Славов отново пред съда на 13 септември


Според обвинителния акт, е нанесъл щета на гражданите на Ямбол за над 2 млн.лв. с изграждането на водопровода на улиците “Граф Игнатиев” и “Генерал Заимов”




За 13 септември от 9.30 часа е насрочено второто заседание по наказателния процес срещу кмета на Ямбол Георги Славов. Според обвинителния акт по наказателно от общ характер дело № 302 от 2010 г., през м. септември 2008 г. – м. март 2010 г. в гр. Ямбол Георги Славов, в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение – кмет на община Ямбол, с цел да набави облага за „Диана Комерс 1” ЕООД – гр. Ямбол в размер на 2 090 385,41 лв., е нарушил служебните си задължения и превишил властта и правата си при възлагането и сключването на договор № 107/10.11.2008 г. за изпълнението на обществена поръчка за изграждане на обект „Улични водопроводи и улична канализация по улица „Ген.Заимов” и ул.”Граф Игнатиев” в гр. Ямбол.


На 22 юли съдът беше принуден да отложи делото, след като защитникът на обвиняемия - адвокат Станимир Кондев, не се яви в Окръжен съд на същата дата.


Ден по-рано бяха разпитани половината от призованите свидетели, които потвърдиха тезата на обвинението. От показанията им, както и от събраните по делото писмени доказателства, стана ясно, че изграждането на водопровода е започнало много преди да се проведе търга и да се подпише договора между фирмата и общината.


Самият договор между общината и „Диана-комерс 1” е подписан на 10 ноември 2008 г. В него е посочено, че фирмата няма право да наема подизпълнители. Строителното разрешение за изграждането на водопровода е от 3 декември 2008 г. Към тази дата водопроводът е бил почти приключен.


„Диана-комерс -1” не е спазила точно изискванията на проекта, приложен към документацията. Въпреки това общинските служители са приели обекта, заявиха още от разпитаните свидетели.


„През декември миналата година присъствах на екскхумацията на водопровода. Направихме два изкопа. Практически аз извърших замерването. Установихме, че върху водопровода по бул. „Генерал Заимов” не е положено половината от асфалтовото покритие. Широчината на изкопа по бул. „Граф Игнатиев” е по-малка от проектната”, разказа инж. Зафир Зафиров, който от 35 години се занимава със строителство на водопроводи. Думите му бяха потвърдени и от инж. Асен Петров.


Инж. Зафир Зафиров, инж. Асен Петров и бившият директор на “ВиК” - Ямбол инж. Иван Георгиев бяха единодушни и с показанията на общинския съветник инж. Каньо Канев, че е противозаконно проектирането и строителството на подобен обект да се възлага на един изпълнител чрез една обществена поръчка. По този начин строителството се оскъпява, тъй като проектантът се съобразява с този, който му възлага проектът.


Бившият директор на “ВиК”-Ямбол инж. Иван Георгиев беше категоричен, че водопроводът по ул. „Граф Игнатиев” и „Генерал Заимов” е пуснат в експлоатация преди да бъде извършена задължителната дезинфекция на съоръжението.


Заради този водопровод кметът Славов няколко пъти се опитва да прокара в общинския съвет решение за поемане на общински дълг от 5 млн.лв., припомниха и общинските съветници арх. Димитър Бъчваров и Румен Банков. Такова решение е взето през май 2009 г., а заемът е изтеглен в началото на 2010 г. През март т.г. е извършено и пълното плащане към фирмата, макар че прокуратурата вече беше повдигнала обвинение към кмета Славов за нарушаване на служебните си задължения при възлагането на обществената поръчка и ощетяване на община Ямбол с над 2 млн.лв.


За изграждането на водопровода не са били предвиждани средства в бюджета за 2008 г., заяви директорката на дирекция „Финанси” в община Ямбол Катя Петкова.


В проектодоговора към тръжната документация е било посочено, че фирмата ще получи плащане след осигурено финансиране. Впоследствие в договора с „Диана-комерс” се появява конкретен срок за плащане – 31 май 2009 г., обясни общинският съветник инж. Димитър Ненчев, който беше член и на назначената от общинския съвет временна комисия за проверка на обществената поръчка.


На 13 септември, ако заседанието отново не бъде отложено по някаква причина, би трябвало да бъдат разпитани общинските съветници д-р Пламен Майсторов и Любомир Керемидчиев, шефовете на „Техностройинженеринг” и „Диана-комерс 1” Дойчо Дойчев и Кольо Колев, заместник-кметовете Иван Кърцъков и Надя Данкинова, общински служители, които са участвали при изготвянето на документацията по водопровода, вещите лица, самият подсъдим Георги Славов…

На 22 юли прокурор Димитрина Георгиева, обвинител в процеса, поиска на Георги Славов да бъде назначен резервен защитник. Приетите през май т.г. промени в Наказателно-процесуалния кодекс предвиждат съдът или прокурорът във фазата на разследването по дела за тежки престъпления, каквото е обвинението срещу ямболския кмет, да назначават резервен адвокат, ако титулярът не се явява, когато това е от изключително значение за разглеждането на делото в разумен срок.



/Коментар на "Факти"/